6 червня в неділю, завершився чотирьохденний дитячий козацький табір «Джура», присвячений 359-й річниці битви під Берестечком. Таборування відбувалося в мальовничому місці поблизу школи села Пляшева Радивилівського району. Саме там, за описами істориків стояли козаки під час битви. Провели захід Дитяче козацьке товариство Рівненщини і обласні федерації козацького бойового мистецтва «Спас» та бойового гопака за підтримки Фундації ім. князів-благодійників Острозьких.
Всього в таборуванні прийняло участь більше ста дітей з Рівненської та Волинської областей. Кожна група працювала за своєю програмою, але об’єднувало їх те, що всі вони приїхали вшанувати пам’ять полеглих під час Берестецької битви козаків та селян. Протягом чотирьох днів діти та молодь жили згідно розпорядку та отримали можливість познайомитися з козацьким бойовим мистецтвом Спас та Бойовим Гопаком. Найбільше дітей зацікавила ігрова система підготовки бійця в українських бойових мистецтвах. Давні народні ігри такі як «довга лоза», «ріпка», «зняти шапку» та різноманітні штовхачі викликали захоплення у учасників. Цікаво, що деякі вправи значно краще виходили у дівчат, ніж у хлопців.
Крім того, діти відвідали музей Берестецької битви, Свято-Георгієвський монастир та побували на богослужінні. В суботу всі учасники таборування прийшли на екскурсію в показовий козацький табір. Там для них було організовано показ реконструйованої козацької зброї, елементів побуту та надано можливість повправлятися у стрільбі з лука, пневматичної гвинтівки, метанні бойової сокири та списів. По завершенні екскурсії дорослі козаки пригостили дітей справжнім похідним кулішем. А увечері, коли стемніло, влаштували вогняну виставу та феєрверк.
В неділю козачата прийняли участь в урочистостях з нагоди 359-ї річниці битви і вшанували пам’ять своїх героїчних предків, провівши демонстрацію свого гарту. На невеличкому пагорбі, неподалік від стін музею, було проведено традиційні козацькі змагання. Подивитися на них зібралося більше двох сотень гостей. Протягом майже двох годин козачата змагалися в іграх «зняти шапку» та «чий батько дужчий». Участь у змаганнях приймали навіть жінки. А на завершення, під звук литавр, відбулися бої лава на лаву. Слід зазначити, що ці традиційні змагання проведено на полі Берестецької битви вперше за дуже довгий час. Сподіваємося, що надалі козацькі змаги стануть традиційними і збиратимуть значно більше глядачів, ніж виступи політиків. Тим більше, що в наступному році Рівненська обласна адміністрація планує організувати реконструкцію частини битви. А рівненські козачата тим часом готуються до наступного, уже тижневого табору, який розпочнеться 22 червня.
Враження дітей:
АНЯ
Свій літній відпочинок я почала відвідуванням літнього табору. Завдяки цьому літньому табору я навчилась проживати в наметах. Мені дуже сподобалось тренування стрільби з лука та кидання сокир. Ще мені дуже сподобався музей , особливо підземелля. наш наставник, Віктор Анатолійович, кожного ранку проводив нашу руханку. Кожного ранку та ввечері ми займалися водними процедурами. найбільше мені сподобався фестиваль, особливо салют. Годували нас три рази на день, все було дуже смачно. І ще мені дуже сподобався Руслан «Пес-Привид» та наш шеф кухар Ольга. Вона нас навчила багато цікавого, особливо плетіння з ниток. Для мене особливо запам’ятався звук гармат. І ще я познайомилася з цікавими людьми: Світланою та її сестрою Олею, Сергієм, Богданом, Танею, Христиною та її батьками та Оленою. Одним словом мені цей табір дуже сподобався і я хотіла б відпочивати так частіше.
СВІТЛАНА Кожного ранку ми робили зарядку. Також займилися Бойовим Мистецтвом «Спас», яке мені дуже сподобалося. Я завдяки цьому табору знайшла багато друзів. Наш наставник був просто супер. Також стріляли з луків, пневматичних гвинтівок та кидали сокири. Кожного вечора ми в колі сиділи слухаючи різні розповіді, кожна з яких була дуже цікавою. Дуже-дуже сподобалося кидання ножа, від цього я отримала багато адреналіну. Нас водили в музей, до церкви. Ніколи не забуду постріли гармат, від яких перехоплювало дух. Також сподобався Руслан «Пес-Привид», та його дерев’яна ложка, якою він нас виховував. На мою думку цей табір ніколи не зникне з моєї пам’яті.
ХРИСТИНА Мені дуже все сподобалось, було дуже прикольно. Наставник в нас був просто супер! Годували нас три рази на день, все було дуже смачно. Була ранкова зарядка, після зарядки ходили на річку. Ввечері ми займались бойовим мистецтвом «Спас». Спали ми в наметах. Також ми ходили до церкви, ходили в музей, вчилися стріляти з луків, пневматичної зброї та метати сокири. Я познайомилася з прикольними дівчатами: Анею, Світланою, Машою. Я назавжди запам’ятала звук гармат.
ТАНЯ Мені цей табір дуже сподобався. Наставник дуже класний, добре годували, по вечорах у шість годин ми розпочинали тренування. Я познайомилась з кльовими подружками: Анею, Світланою, Машою, Христиною. Я дуже рада що поїхала в цей табір. Ми купалися в річці, ходили в музей та підземелля. Мені все дуже сподобалося.
Контакт:Пражмовський Віктор
Рівненська обласна федерація козацького бойового мистецтва «Спас»