Головна » ВГО "Спас" » Історія ВГО “Спас”

Історія ВГО “Спас”

Український рукопаш “Спас”, історія і розвиток.

 

Сучасне відродження козацького бойового мистецтва «Спас» в Україні розпочалось на початку 90-х років ХХ ст. В м. Запоріжжя виникла ініціативна група під керівництвом Олександра Притули, яка розпочала процес пошуку, вивчення і апробації козацьких методів ведення бою, зокрема розпочався пошук носіїв, які зберегли козацьке бойове мистецтво “Спас”. В 1989 році в журналі “Техніка молоді” вийшла стаття за авторством (псевдонім) Леоніда Беза, яка мала назву “Интерес моей мысли”. В статті автор розповідав про забуте старе козацьке бойове мистецтво “Спас”. Треба зазначити, що Притула О.Л. на той час вже мав досвід в козацьких бойових мистецтвах, бо деякі прийоми йому були передані рідним дідусем Худолієм Федором Івановичем, нащадком запорозьких козаків. Притула Олександр опановував бойове мистецтво під керівництвом Олександра Олексійовича Нікіфорова, Миколи Олексійовича Нікіфорова – майстрів бойових мистецтв у м. Запоріжжя.

З метою відродження і впровадження бойового мистецтва в козацький рух в 1992 році при горомадській організації “Запорозьке військо низове “Запорізька Січ” було заснованокрему козацьку сотню бойових мистецтв. Сотником сотні було обрано Притулу Олександра Леонтійовича. Того ж року при товаристві з обмеженою відповідальністю “Бурштин” (м. Запоріжжя) під керівництвом Нікіфорова Миколи Олексійовича було створено клуб бойових мистецтв і засновано відділ українських національних бойових мистецтв. Керівником відділу був призначений Притула О.Л.. Відділ почав системну роботу по збору українських національних прийомів і методів бойового мистецтва. В 1992 році було відкрито експериментальну групу українського національного бойового мистецтва “Спас”. Учні цієї групи стали першими тренерами-інструкторами бойового мистецтва “Спас” в Україні.

З 1992 року по 1996 рік проводились експедиції по пошуку носіїв козацьких прийомів бойового мистецтва по селах України, Кубані. В 1993-1994 роках Олександр Притула з метою пошуку і перейняття досвіду бойового мистецтва козаків був учасником фестивалів слов’янських бойових мистецтв в м. С-Петербург (Росія). На фестивалях вдалося познайомитися з майстрами руських бойових мистецтв Олександром Ретюнських, учнем О.О. Кадочнікова (система “Руський стиль”), автором системи РОСС; знайомство з Ігорем Чипизубовим, відроджувача традицію слов’янського кулачного бою в м. С_Петербурзі (Росія); Григорієм Базловим, відроджувачем і популяризатором північнозахідної традиції руського бойового мистецтва “Буза” (м. Твер, Росія); Голіциним Борисом Васильовичем, родовим князем давньоруського воїнського роду бояр-князів Голіциних, носієм родового боярсько-княжого бойового мистецтва; Дмитром Семеновим, відроджувачем бойових традицій сибірського козацтва (м. Новосибірськ, Росія), керівником громадської організації “Руський щит” та іншими адептами-відроджувачами слов’янської традиції бойових мистецтв. Були проведені майстер-класи з національних традицій рукопашу. Був представлений рукопаш “Спас”, де була дана висока оцінка його, як професійного саме бойового рукопашного бою, з метою тотального враження супротивника в умовах рукопашного бою.

В 1994 році відбулось знайомство Олександра Притули з носієм родової традиції козацького бойового мистецтва “Спас” Безклубим Леонідом Петровичем, автором статті в журналі “Техника молодежи”, написаної під псевдонімом Леонід Без. Леонід Петрович з люб’язністю згодився навчати Олександра Притулу і його однодумців бойовому мистецтву “Спас”. Протягом 1994 – 98 років Олександр Притула опановував бойове мистецтво “Спас” у Леоніда Безклубого в режимі виїздних семінарів. На семінарах надавалися знання не лише прийомів бою козацтва, але і історія козацьго бойового звичаю, основи характерницької науки, виживання, організаційні основи козацтва, методи козацької медицини, передавалися козацькі перекази та карби, які збереглися в роду Леоніда Петровича Безклубого.

В 1995 році за рекомендацією Леоніда Безклубого відбулося знайомство Олександра Притули з носієм родової традиції “Спасу” Бондаренком Анатолієм Петровичем, родовим козаком, старійшиною українського козацтва, одним з перших засновників сучасного козацького руху в Україні. Після козацької перевірки Анатолій Петрович згодився навчати Олександра Притулу своїй родовій традиції бойового звичаю “Спас”. З 1995 по 2003 рік Олександр Притула опановував козацький бойовий звичай під вчителюванням Анатолія Петровича Бондаренка. Під час навчання окрім бойових прийомів велось навчання козацьким пісням, розтлумачувався зміст козацьких ігор, танців, козацьких карбів – споконвічних козацьких мудростей, які передавалися в козацьких родах, передавалися козацькі характерні молитви та змовляння тощо.

Перша експериментальна група козацького бойового мистецтва “Спас” була відкрита в 1993 році в палаці культури “Металург” комбінату “Запоріжсталь” в м. Запоріжжя. Група налічувала вісім спортсменів. Почалось експериментальне вивчення і апробація козацького бойового мистецтва “Спас”.

В 1994 році за сприяння директора Запорізького електротехнічного технікуму-коледжу, заслуженого вчителя України Кормишова Ю.С. та заступника директора з виховної роботи, заслуженого праіника освіти України Іваненка Є.П. було засновано історико-патріотичний клуб “Січ”, основним завданням якого стало навчання студентів технікуму-коледжу козацькому бойовому мистецтву “Спас”. Історико-патріотичний клуб “Січ” став на довгі роки всеукраїнським центром відродження та розвитку українського національного бойового мистецтва “Спас”. На базі клубу було проведено низку семінарів з метою підготовки інструкторсько-тренерського сладу та суддівського корпусу. В листопаді 1994 року на базі Запорізького електротехнічного технікуму-коледжу було проведено перші в історії сучасного розвитку українського рукопашу “Спас” – відкриту першість м. Запоріжжя з українського рукопашу “Спас” на честь дня народження Нестора Махна. З того часу цей турнір проводиться щорічно і на сьогодні має статус кубку України з українського рукопашу “Спас” імені Нестора Махна [1].

У вересні 1994 року при Міжнародному інституті державного і муніципального управління м. Запоріжжя (зараз Класичний приватний університет м. Запоріжжя) на кафедрі фізичного виховання і військово-прикладних мистецтв було відкрито секцію козацького бойового мистецтва “Спас” для студентів цього вищого навчального закладу. Це була перша секція “Спасу” у вищій школі.

В жовтні 1995 року в м. Запоріжжя було проведено перший 7-денний семінар з козацького бойового мистецтва “Спас” з метою підготовки інструкторів-тренерів, які б викладали козацьке бойове мистецтво в Україні і створювали осередки і школи “Спасу”. Учасниками семінару стали козаки з м. Запоріжжя, м. Олександрія Кіровоградської обл., м. Бердянськ Запорізької обл.. Цей семінар був першим навчальним семінаром інструкторів-тренерів зі “Спасу” в Україні і став базою для створення шкіл козацького бойового мистецтва “Спас” в містах де проживали учасники семінару.

В 1996 році в м.Запоріжжя було засновано громадську організацію “Школу традиційного козацького бойового мистецтва “Спас”, яка поставила за мету відродження і розвиток козацького бойового мистецтва “Спас” в Україні. Школа традиційного козацького бойового мистецтва “Спас” заснувала ряд осередків в м. Запоріжжі, м. Бердянськ, м. Вільнянськ, м. Гуляйполе, м. Токмак, м. Мелітополь Запорізької обл., м. Олександрія Кіровоградської обл., м. Києві, м. Рівне. Протягом 1996 року було проведено ряд зустрічей з представниками українських і слов’янських бойових мистецтв з метою обміну досвідом, координації діяльності, проведення спільних заходів. Саме в 1996 році виникла ідея проведення Всеукраїнського фестивалю козацьких бойових та традиційних мистецтв, який мав би стати координуючим заходом щодо українських національних бойових мистецтв.

2-3 серпня 1997 року в м. Запоріжжя було проведено Перший Всеукраїнський фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв. Фестиваль було засновано Школою традиційного козацького бойового мистецтва “Спас” та Запорізькою міською радою. Фестиваль поставив собі за мету сприяти відродженню і популяризації національних бойових мистецтв та видів боротьби. В перший день фестивалю відбулося урочисте відкриття та показові виступи шкіл національних бойових мистецтв. На фестиваль прибули та продемонстрували свої напрацювання школи козацького бойового мистецтва “Спас” м. Запоріжжя (керівник О. Притула), м. Київ (керівник М. Година), м. Бердянськ (керівник М. Будніков), м. Вільнянськ (керівник Г. Вовк) Запорізької обл., м. Олександрія (керівник С. Кисляк) Кіровоградської обл., м. Рівне, школи Бойового гопака (керівник В. Пилата) м. Львів, м. Полтава, школа давньослов’янського бойового мистецтва “Сварга” м. Свалява Закарпатської обл. (керівник Д. Стрєльцов), Федерація руського бойового мистецтва “Руський стиль” (президент федерації – Б. Шаповалов), школа козацької боротьби “Хрест” м. Тернопіль (Р. Дрозд), Школа козацького бойового мистецтва “Козацька Вежа” м. Донецьк (керівник В. Задунайський), школа бойового мистецтва “Буза” м. Твер, Росія (керівник Г. Базлов). В якості почесних гостей на фестваль були запрошені народний депутат України, гетьман Українського козацтва Володимир Мулява, носій родової традиції козацького бойового мистетцва “Спас” Леонід Безклубий. Під час показових виступів була продемонстрована техніка бойових мистецтв, показані специфічні відмінності національних ббойових мистецтв. Другий день фестивалю зібрав учасників на о. Хортиця в Громушиній балці. Там відбулося проведення майстер-класів з національних бойових мистецтв, а також відбулись перші в історії відродження національних бойових мистетцв змагання з традиційного козацького кулачного бою “лава на лаву”. Збірна команда м. Запоріжжя змагалася зі збірною командою учасників гостей з України і Росії. Перемогла збірна команда-лава м. Запоріжжя [2].

В кінці фестивалю відбулося за давнім козацьким звичаєм коло керівників шкіл бойових мистецтв де було вирішено щорічно в м. Запоріжжі проводити фестивалі національних бойових мистецтв, розпрацювати правила змагань з українського рукопашу, які б влаштували всі школи і напрямки національних бойових мистецтв і в 1998 році провести перший чемпіонат України з українського рукопашу. Доручено розробити правила змагань з українського рукопашу було О. Притулі, Б. Шаповалову, М. Величковичу.

В березні 1998 року в приміщенні Запорізького спортивного комітету Запорізької міської ради було проведено організаційне засідання, на якому були затверджені перші правила національного бойового мистецтва – українського рукопашу. Правила змагань стали базовими для створення правил змагань з українського рукопашу “Спас” і українського рукопашу “Гопак”. В засіданні прийняли участь представники міст Києва, Запоріжжя, Полтави, Тернополя, Львова, Рівного. Правила змагань було вирішено популяризувати і рекомендувати іншим школам українських національних бойових мистецтв.

В травні 1998 року за ініціативою керівника громадської оргнанізації “Школа традиційного козацького бойового мистецтва “Спас” Олександра Притули, за підтримки міського голови м. Запоріжжя Олександра Головка, заступника міського голови м. Запоріжжя Людмили Островської, начальника міського спортивного комітету Запорізької міської ради Віктора Степаненка, рішенням сесії Запорізької міської ради в м. Запоріжжя було відкрито першу школу українського національного бойового мистецтва – Запорізьку міську козацьку дитячо-юнацьку спортивну школу бойового мистецтва “Спас”. Першим директором цієї школи було призначено Олександра Притулу. Це, по суті, була перша державна козацька школа українського національного бойового мистецтва в історії сучасної України. Запорізька міська козацька дитячо-юнацька спортивна школа бойового мистецтва “Спас” нараховувала вісім посад тренерів-викладачів з козацького бойового мистецтва “Спас”, що дозволило розвивати “Спас” в загальноосвітніх школах м. Запоріжжя. В червні 1998 року Олександром Притулою було розроблено авторську програму викладання козацького бойового мистецтва “Спас” для дитячо-юнацьких спортивних шкіл, яка була затверджена міським спорткомітетом Запорізької міської ради. Ця програма була базовою до 2011 року для викладання “Спасу” в осередках по Україні. Були розроблені вимоги до складання іспитів на певний рівень опанування бойового мистецтва “Спас”. Програма нараховувала сім рівнів “Молодика” (система вимог) і була розрахована на есять років навчання бойовому мистецтву. Особливістю програми було гармонійне поєднання спортивного розділу з духовною підготовкою спортсмена в бойовому мистецтві “Спас”.

3 31 липня по 2 серпня 1998 року в м. Запоріжжі пройшов Другий всеукраїнський фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв. Фестиваль зібрав до участі представників шкіл національних бойових мистецтв України, Росії. Учасниками фестивалю стали школи козацького бойового мистецтва “Спас” з Києва, Запоріжжя, Олександрії Кіровоградської обл., Гуляйполя, Бердянська, Токмака, Вільнянська Запорізької обл., шкіл Бойового гопака зі Львову, Тернополя, Полтави, школи козацької боротьби “Хрест” з Тернополю, федерації руського бойового мистецтва з Києва, школи давньослов’янського бойового мистецтва “Сварга” зі Сваляви Закарпатської обл., школи руського бойового мистецтва “Буза” з Твері з Росії, школи бойового мистецтва “Оберіг” з Запоріжжя. Фестваль зібрав багато народних митців, кобзарів з багатьох міст України.

1 серпня 1998 року в рамках фестивалю пройшов Перший чемпіонат України з українського рукопашу. Це були перші змагання на рівні держави України з національного виду єдиноборств. На чемпіонаті України були апробовані правила змагань з українського рукопашу. Суддівською радою було проаналізоване проведення змагань і зроблені поправи до правил. Оргкомітетом фествалю було приняте рішення звернутися до Міністерства сім’ї, молоді та спорту України з клопотанням про офіційне визнання українського рукопашу, як виду спорту в Україні. До міністерства були надіслані правила змагань і проект класифікаці в українському рукопаші. На жаль з невідомих причин оргкомітет не дочекався відповіді від міністерства.

2 серпня 1998 року на о.Хортиця традиційно відбулися майстер-класи з нацІональних бойових мистецтв та проведені другі всеукраїнські змагання “лава на лаву”, де змагалася збірна м.Запоріжжя зі збірною командою гостей (“Збірна світу”). У змаганнях перемогла збірна команда-лава м. Запоріжжя.

Оргкомітет Другого всеукраїнського фестивалю козацьких бойових та традиційних мистецтв очолив народний депутат України Єрмак Анатолій Васильович, який до 2002 року (в 2003 році Єрмак А.В. трагічно загинув в автокатастрофі) стаув незмінним головою оргкомітетів подальших всеукраїнських, а далі і міжнародних фестивалів козацьких бойових та традиційних мистецтв.

Президент федерації самбо України О.К. Наухатько, будучи головою апеляційного журі змагань в інтерв’ю зазначив: „… Коріння самбо знаходяться якраз у цих народних одноборствах. Рівень, а я дивився і попередні поєдинки, доволі високий, і сьогодні бачу, що маємо широкий розвій і велику тягу до українського рукопашу. Я хочу відверто сказати, що це спорт ХХІ-го століття…”

На фестивалі було прийняте рішення про створення всеукраїнської федерації українських національних бойових мистецтв.

З 1998 року започатковується система змагань з українського рукопашу, яка діє на всю Україну, відкриваються нові осередки бойового мисецтва “Спас” в Україні [3].

З 30 липня по 1 серпня 1999 року в м. Запоріжжя пройшов Третій Всеукраїнський фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв. 30-31 липня відбувся Другий чемпіонат України з українського рукопашу. Змагання виявили кращих спортсменів з національних бойових мистецтв в Україні. 31 липня на майдані “Фестивальний” в м. Запоріжжя в рамках концертно-видовищної програми фествалю пройшли показові виступи національних шкіл бойових мистецтв. 1 серпня на о. Хортиця відбувся традиційний щорічний турнір “лава на лаву” збірної команди м.Запоріжжя і збірною командою гостей. Перемогла збірна м.Запоріжжя. На фестивалі голову організаційного комітету фестивалю, народного депутата України Анатолія Єрмака було обрано Степовим Батьком українського козацтва. Степовий Батько – це високе духовне звання в бойовій традиції українського козацтва, яке покладає на носія піклування духовним рівнем і розвитком козацтва в Україні. На щорічній нараді керівників напрямків національних шкіл бойових мистецтв був затверджений календар спортивних змагань з українського рукопашу на термін до наступного фестивалю. Чемпіонат України з українського рукопашу заплановано було провести в рамках наступного, четвертого фестивалю козацьких бойових та традиційних мистецтв. Рішенням організаційного комітету фестивалю було прийняте рішення надати статус міжнародного з залученням до участі в ньому представників національних бойових мистетв та традиційних культур інших країн.

У вересні 1999 року в м. Дніпропетровськ, на базі дитячо-юнацького клубу “Штурм” було відкрито експериментальну групу з національного бойового мистецтва “Спас” під керівництвом Генадія Полякова. Генадій Поляков протягом 1998 – 99 років проходив навчання на семінарах з бойового мистецтва “Спас” під керівництвом Олександра Притули. Успішне навчання і здавання іспитів на звання тренера-інструктора дозволили Генадію Полякову заснувати Дніпропетровську школу українського національного бойового мистецтва “Спас-Штурм” за підтримки і ініціативи директора дитячо-юнацького клубу “Штурм” Герліванової Ірини Анатоліївни.

Дніпропетровська школа українського національного мистецтва “Спас-Штурм” отримала підтримку в дитячо-юнацькому клубі “Штурм” і почала свій успішний розвиток. Це дозволило заснувати і провести в м. Дніпропетровську в лютому 2000 року перший всеукраїнський турнір з українського рукопашу “Спас” на честь річниці виведення військ з Афганістану. Турнір став традиційним і проводиться до нинішнього часу.

28-30 липня 2000 року в м. Запоріжжя традиційно пройшов Четвертий міжнародний фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв. В 2000 р. фестиваль почав новий відлік розвитку українських бойових мистецтв, бо виріс до рівня Міжнародного. Були відмінності і в програмі фестивалю. Із-за великої кількості учасників Першості України, її довелося проводити в два дні, а після завершення фінальних поєдинків на центральному майдані Фестивальному м. Запоріжжя відбувся концерт показових виступів найкращих команд-учасників фестивалю. Видовищним було закриття – в серці Запорозького козацтва, на о. Хортиці, проводилися поєдинки з боротьби „Навхрест”, бої „Лава-на-лаву”, козацькі забави, кінні герці.

Крім вже постійних учасників фестивалю, цього року Запоріжжя відвідали представники призабутого українського бойового мистецтва „Костурець” з м. Харкова, школи „Причорноморського Спасу” (керівник – фундатор психоенергетичного напрямку Спасу – А. Скульский) м. Миколаїв, школи „Спас-Штурм” м. Дніпропетровськ. Серед гостей фестивалю треба виділити представників Тверської „Бузи”, сибірського козацтва та кубанського козацтва.

Серед переможців Першості України з українського рукопашу “Спас” були 4 представники Школи „Спас” м. Запоріжжя, 3 – школи „Спас-Штурм” м. Дніпропетровськ, по 2 – команди „Спас-Вовки” м. Вільнянськ, та „Хрест” м. Тернопіль, 1 представник школи „Бойового гопаку” м. Львів.

В рамках фестивалю відбувся науковий круглий стіл, на якому керівники шкіл, науковці поділилися своїми здобутками, наробками, проблемами.

По закінченню фестивалю, найкращі його учасники вирушили в кінний перехід по місцях колишніх Запорозьких Січей, який тривав 2 тижні та супроводжувався показовими виступами по місцях козацької слави [2].

В 2001 році відкривається осередок козацького бойового мистецтва “Спас” в Національному університеті “Києво-Могилянська академія” на загальноуніверситетській кафедрі фізичного виховання (старший викладач Корнієнко О.В.). Бойове мистецтво “Спас” починають опановувати українське національне бойове мистецтво “Спас” [4].

В серпні 2001 року відбувся ювілейний П’ятий Міжнарожний фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв. Фестиваль доповнює науково-практична конференція „Українські бойові мистецтва. Проблеми розвитку”, а також концерт „Кобзарське коло”. Закриття фестивалю проводиться на Кам’яній могилі (м. Мелітополь) [2].

Міжнародний фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв було вирішено проводити щорічно. Шостий фестиваль пройшов 2-4 серпня 2002 року. Структура фестивалю, яка склалася і включала в себе проведення чемпіонату України з українського рукопашу “Спас”, концертну програму з показовими виступами шкіл національних бойових мистецтв, науково-практичну конференцію з питань перспектив розвитку національних бойових мистецтв.

11 лютого 2003 року сталася трагічно в автокатастрофі загинув постійний голова організаційного комітету Міжнародного фестивалю козацьких бойових та традиційних мистецтв, Степовий Батько українського козацтва, народний депутат України Анатолій Васильович Єрмак.

1-3 серпня 2003 року в м. Запоріжжя пройшов Сьомий Міжнародний фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв. На фестивалі тардиційно вже пройшов Чемпіонат України з українського рукопашу “Спас”, а також в рамках фестивалю було започатковано турнір для спортсменів вищого кваліфікаційного рівня – Міжнародний Кубок пам’яті Анатолія Єрмака. Кубок мав передаватися кожного року новому переможцю. Традиційно відбувся конкурс показових виступів національних бойових мистецтв, науково-практична конференція “Національні бойові мистецтва. Перспективи розвитку”, а також турнір з козацького традиційного кулачного бою “лава на лаву”.

Оргкомітетом фестивалю було вирішено називати надалі фестиваль – Міжнародний фестиваль козацьких бойових і традиційних мистецтв “Спасна Хортиці” імені Анатолія Єрмака”.

У вересні 2003 року в м. Києві при Міжрегіональній Академії управління персоналом відкривається Український Військово-Козацький інститут  ім. Великого князя Святослава, а при ньому відкривається кафедра національних одноборств. Завідувачем кафедри було запрошено Олександра Леонтійовича Притулу [5].

Відкриття кафедри національних одноборств стало першим впровадженням українських національних бойових мистецтв, зокрема українського рукопашу “Спас”, в систему вищої школи в Україні.

З 30 липня по 1 серпня 2004 року в м. Запоріжжя пройшов Восьмий Міжнародний фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв “Спас на Хортиці” імені Анатолія Єрмака. На фестивалі пройшли: Чемпіонат України з українського рукопашу “Спас”, Міжнародний Кубок з українського рукопашу “Спас” імені Анатолія Єрмака, науково-практична конференція “Національні бойові мистецтва. Перспективи розвитку”, показові виступи шкіл національних бойових мистецтв, традиційний бій “лава на лаву”. На фестивалі було вирішено і передані всі необхідні документи до Міністерства сім’ї, молоді та спорту України для офіційного визнання українського рукопашу “Спас”, як виду спорту в Україні.

Для офіційного розвитку українського рукопашу “Спас” в Україні і в інших країнах в 2005 році було створено Всеукраїнську громадську організацію “Всеукраїнська федерація “Спас”. Президентом федерації було обрано Притулу Олександра Леонтійовича. В 2005 році при ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” заснована Академія “Спас”, завданням якої став науково-методичний розвиток українського рукопашу “Спас”. З мето популяризації показового напряму українського рукопашу “Спас” при федерації створюється театр козацького бою “Запорозький Спас”.

В 2005 і 2006 роках проходять дев’ятий і десятий Міжнародні фестивалі козацьких бойових та традиційнихмистецтв “Спас на Хортиці” імені Анатолія Єрмака. Фестивалі стали своєрідним проміжним заходом, на якому відбувалась презентація чергових досягнень в розвитку українського рукопашу “Спас” та інших національних бойових мистецтв.

З метою більшої популяризації українських національних бойових мистецтв, більшого залучення до участі української молоді, з 2007 року Одинадцятий Міжнародний фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв “Спас на Хортиці” імені Анатолія Єрмака рішенням оргкомітету переноситься з серпня на жовтень і прсвячується ще Дню українського козацтва, Святу Покрова Пресвятої Богородиці.

З вересня 2007 року на факультеті фізичного виховання Запорізького національного університету відкрито факультатив з українського рукопашу Спас”, де студенти отримали змогу опановувати національне бойове мистецтво. Викладати факультатив з українського рукопашу “Спас” почали президент ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” Олександр Притула і віце-президент ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” Костянтин Рижов. Факультатив став проміжним етапом для введення в майбутньому в систему вищої школи українського рукопашу “Спас”.

В 2008 році Міністерством у справах сім’ї, молоді та спорту України «Український рукопаш «Спас» тимчасово внесений в перелік видів спорту, що визнані в Україні (наказ №2913 від14.07.2008р). Також в цьому році Запорізьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти, ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” була затверджена програма «Національно-патріотичного виховання на основі культури, звичаїв та духовності запорозького козацтва», яка стала навчально-методичною базою для впровадження національних одноборств, зокрема українськрого рукопашу “Спас” в систему загальноосвітніх шкіл [1].

В 2008 році пройшов Дванадцятий фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв “Спас на Хортиці” імені Анатолія Єрмака. В рамках фестивалю відбулися чемпіонат України з українського рукопашу “Спас”, показові виступи шкіл національних бойових мистецтв, Кубок з українсткого рукопашу “Спас” пам’яті Анатолія Єрмака.

В 2009 році в Запорізькому національному університеті на факультеті фізичного виховання, на кафедрі теорії та методики фізичної культури і туризму відкрито спеціалізацію «Український рукопаш «Спас». Відкриття цієї спеціалізації дало змогу готувати у вищій школі тренерсько-викладацький склад для українського рукопашу “Спас” в Україні [6].

В 2010 році Міністерством у справах сім’ї, молоді та спорту «Український рукопаш «Спас» внесений в перелік видів спорту, що визнані в Україні (наказ №306 від 09.02.2010р.) [17].

Міжнародні фестивалі козацьких бойових та традиційних мистецтв “Спас на Хортиці” імені Анатолія Єрмака проводилися і надалі традиційно, і з 2009 по 2011 роки пройшли 13 – 15 фестивалі. На фестивалях проводилися чемпіонати України з українського рукопашу “Спас”, показові виступи шкіл національних бойових мистецтв і традиційні змагання “лава на лаву”.

З 2011 року Запорізькою обласною федерацією козацького бойового мистецтва «Спас» (президент Рижов К.А.) відкрито Запорізьку обласну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивну школу з українського рукопашу «Спас» (директор Коломієць В.А.). В тому ж році, за ініціативою президента «Всеукраїнська федерація «Спас» Олександра Притули та генерального директора Запорізької обласної державної телерадіокомпанії «Запоріжжя» Володимира Кузенка вперше в світі проводяться змагання з боїв «Лава на лаву». Започатковано проведення трьох змагань на рік, на кубки імені князів засновників Київської Русі – Святослава Хороброго, Володимира Великого, Ярослава Мудрого. Змагання “Лава на лаву” почали проводитися традиційно кожного року [8].

В 2012 році Державною службою молоді та спорту «Український рукопаш «Спас» було внесено до Єдиної спортивної класифікації України з видів спорту (наказ № 2105 від 22.05.2012р.), стало можливим присвоювати розряди і звання «Українського рукопашу «Спас». Державною службою молоді та спорту була затверджена навчальна програмам для дитячо-юнацьких спортивних шкіл з«Українського рукопашу «Спас» [9].

В 2012 році на 16 Міжнародному фестивалі козацьких бойових та традиційних мистецтв “Спас на Хортиці” імені Анатолія Єрмака було засновано Міжнародну федерацію «Спас». Президентом федерації було обрано Олександра Притулу. НА фестивалі було проведено перший в історії розвитку українського рукопашу “Спас” чемпіонат Європи з бойового мистецтва “Спас”. Участь в чемпіонаті Європи прийняли збірні команди України, Росії, Білорусі, Молдови, Азербайджану, Грузії [10].

В 2013 році ВГО «Всеукраїнська федерація «Спас» була прийнята в Міжнародну конфедерацію бойових мистецтв (IMAC). Збірна команда України представила український рукопаш “Спас” на VII Олімпіаді бойових мистецтв “Схід-Захід” в м. Санкт-Петербург (Росія) [11].

В жовтні 2013 року в м. Дніпропетровськ в рамках 17 Міжнародного фестивалю козацьких бойових та традиційних мистецтв “Спас на Хортиці” імені Агнатолія Єрмака пройшов перший чемпіонат світу з бойового мистецтва “Спас”. В чемпіонаті світу прийняли участь збірні команди і делегації України, Росії, Білорусі, Молдови, Азербайджану, Грузії, Латвії [12]. Український рукопаш “Спас” отримав міжнародне визнання і зацікавленість у розвитку в інших країнах.

В січні 2014 року президент ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” Олександр Притула був запрошений в Зал Слави бойових мистецтв в Атлантік Сіті (США) де був удостоєний однієї з найвищих нагород в світі бойових мистецтв “Оскар” за видатні досягнення в бойових мистецтвах, яку заснував журнал “Martial arts” (“Бойові мистецтва”), США. Це було по суті міжнародним визнанням українського рукопашу “Спас” в світі бойових мистецтв [13].

В серпні 2014 року делегація ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” на запрошення ЮНЕСКО прийняла участь в 16 Міжнародному фестивалі національних бойових мистецтв в у м. Чхунджу (Південна Корея), де було продемонстровано український рукопаш “Спас”, як українське національне бойове мистецтво [14].

На сьогодні український рукопаш “Спас”, як українське національне бойове мистецтво знаний в україні і поза її межами. В Україні український рукопаш “Спас” визнаний офіційно, як вид спорту. Створена мережа дитячо-юнацьких спортивних шкіл і спортивних клубів з українського рукопашу “Спас”. Існує прецендент впровадження спеціалізації “Український рукопаш “Спас” в систему вищої школи в Україні на прикладі Запорізького національного університету. Український рукопаш “Спас” має всі підстави і перспективи для подальшого розвитку, як бойового мистецтва і виду спорту в Україні і в інших країнах.

Список використаних джерел

  1. Історія ВГО “Спас” [Електронний ресурс] / Історія ВГО “Спас” Офіційний сайт ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” — Режим доступу : http://spas.zp.ua/ru/вго-спас/history/ – Назва з екрану.
  2. Фестиваль “Спас на Хортиці” [Електронний ресурс] / Фестиваль “Спас на Хортиці”. Офіційний сайт ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” — Режим доступу : http://spas.zp.ua/ru/фестиваль-спас-на-хортиці/  – Назва з екрану.
  3. Фестиваль Бойового Мистецтва в Запоріжжі [Електронний ресурс] / Фестиваль Бойового Мистецтва в Запоріжжі. Рунвіра wiki. – Режим доступу: . Назва з екрану.
  4. Київська сотня козацького братства бойового Звичаю Спас “Сокіл” [Електронний ресурс] / Київська сотня козацького братства бойового Звичаю Спас “Сокіл”. Старшина. Офіційний сайт Козацького братства бойового Звичаю Спас “Сокіл” — Режим доступу : – Назва з екрану.
  5. Микола Головатий. Вчити, вчитися, працювати для України [Електронний ресурс] / Микола Головатий. Вчити, вчитися, працювати для України. Персонал. Журнал інтелектуальної еліти №2 / 2006 – Режим доступу – – Назва з екрану.
  6. Дудко Т. О. Тези до публічного виступу на тему: «Національно-патріотичне виховання молоді» [Електронний ресурс] / Дудко Т. О. Тези до публічного виступу на тему: «Національно-патріотичне виховання молоді». Спільнота кращих державних службовців України – Режим доступу : – Назва з екрану.
  7. В Україні офіційно визнали сім нових видів спорту [Електронний ресурс] / В Україні офіційно визнали сім нових видів спорту. NEWSru.ua / Спорт / Середа, 10 лютого – Режим доступу : – Назва з екрану.
  8. Що таке лава на лаву [Електронний ресурс] / Що таке лава на лаву. Запорізька обласна дердавна телерадіокомпанія. Офіційний сайт. Лава на лаву – Режим доступу : – Назва з екрану.
  9. Види спорту, офіціно визнані в Україні [Електронний ресурс] / Види спорту, офіційно визнані в Україні. Буковинський спортивний портал – Режим доступу : – Назва з екрану.
  10. В Запорожье состоялся Первый Чемпионат Европы по рукопашному бою [Електронний ресурс] / В Запорожье состоялся Первый Чемпионат Европы по рукопашному бою. Коментарии : Запорожье – Режим доступу : – Назва з екрану.
  11. Описовий звіт Поїздки збірної України з бойових мистецтв на VII Олімпіаду бойових мистецтв «Схід – Захід» [Електронний ресурс] / Описовий звіт Поїздки збірної України з бойових мистецтв на VII Олімпіаду бойових мистецтв «Схід – Захід». Офіційний сайт ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” — Режим доступу : http://spas.zp.ua/архів-новин/описовий-звіт-поїздки-збірної-україн/ – Назва з екрану.
  12. Чемпіонат світу з українського рукопашу “Спас” [Електронний ресурс] / Чемпіонат світу з українського рукопашу “Спас”. Громадська рада при Дніпропетровській обласній державній адміністрації. Офіційний сайт. Режим доступу : – Назва з екрану.
  13. Запорожский казак был удостоен Оскара [Електронний ресурс] / Запорожский казак был удостоен Оскара. Наш город плюс. Главная. Запорожская обл. – Режим доступу : – Назва з екрану.
  14. Поїздка до Південної Кореї [Електронний ресурс] / Поїздка до південної Кореї. Офіційний сайт ВГО “Всеукраїнська федерація “Спас” — Режим доступу : http://spas.zp.ua/news/поїздка-до-південної-кореї/ – Назва з екрану.
Scroll To Top
-->