•  (uk)
2023/06/03
Головна » Новини » Козаки на острові Хортиця відсвяткували Різдво за козацькими традиціями.

Козаки на острові Хортиця відсвяткували Різдво за козацькими традиціями.

Козаки на острові Хортиця відсвяткували Різдво за козацькими традиціями. Щороку сучасні козаки відзначають це свято так, як підказують їм нечисленні джерела козацької епохи, які дивом збереглися з тих часів.

На   «Козацькому колі» 8 січня спасівці провели дев’ятий фестиваль «Козацька коляда» в якому прийняли участь підрозділи Запорізької дитячо-юнацької спортивної школи Спас та рій «Червона калина» школи Джур.

Гостей і учасників фестивалю благословив епіскоп запорізький і мелітопольський Православної церкви України владика Фотій. З вітальним словом виступили президент Всеукраїнської федерації «Спас»  Олександр Притула, заступник директора департаменту культури і туризму Запорізької обласної державної адміністрації Павло Мяло, голова обласної асоціації ветеранів АТО Михайло Пирог.

Щоб прийняти участь у фестивалі, юні спасівці готувалися два місяця. Шили костюми, писали сценарії, вивчали ролі. Почали колядувати 6 січня, пройшли всіма районами міста Запоріжжя. Багато людей запрошували колядників до своїх домівок.

Те, що  заборонялося при «совєтах», повним цвітом розквітло. Сам народ – доброзичливий, хороший, вітають один одного і все нормально,– сказав старійшина запорозького козацтва Володимир Коломієць.

На фестивалю проходили лицарські бої, організовані  клубом історичного фехтування «Братерство сталі». Лицарі продемонстрували майстерність у володінні середньовічною зброєю.

Особливо гостей фестивалю вразили козаки,  своєю звитягою в боях «Лава на лаву».

Бій “лава на лаву” – традиційна бойова забава козаків Запорозької Січі, у якій вони вчилися тримати нерозривний стрій під час середньовічного піхотного бою. Взимку лави проводилися на кризі річок.

“Ми починаємо завжди ці свята літургією у церкві. Потім збираємося, щоб відсвяткувати. І в стародавні часи запорозьке козацтво організовувало такі бої “лава на лаву”. Потім йшло далі святкувати”, – розповів отаман Запорозького Війська  Низового “Запорозька Січ” Костянтин Рижов.

За традицією, перші лави проводять діти. В дитячі лави стало більше п’ятидесяти учасників віком 6-10 років, які дали приклад мужності і наполегливості. Потім на козацьке коло вийшли позмагатися парубки.

Самими захоплюючими були бої дорослих лав. В яких прийняли участь не тільки козаки, а і всі бажаючі. За традицією, останній схід в бою “лава на лаву” – це братання козаків. Обіймаючись, вони підкреслюють, що є братами, а не ворогами. У боях із реальним ворогом на Сході відзначилося вже чимало випускників козацьких шкіл та осередків.

Козаки показали, Хортиця є центром відродження сучасного козацтва, а Запоріжжя козацькою столицею.

Слава запорозьким козакам!

Слава Україні!