•  (uk)
2017/06/06
Головна » Новини » V Всеукраїнська науково-практична конференція «Звичаєве право як джерело права»

V Всеукраїнська науково-практична конференція «Звичаєве право як джерело права»

Cьогодні, двадцять п’ятого квітня, в ЗНУ відбулася ювілейна – V Всеукраїнська науково-практична конференція «Звичаєве право як джерело права». Її традиційно проводять разом представники юридичного факультету університету та Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація „Спас”». Керівником заходу став старший викладач кафедри теорії та методики фізичної культури і спорту факультету фізичного виховання Олександр Притула.

Участь у конференції взяли викладачі та студенти юридичного факультету, які досліджують історію розвитку звичаєвого, зокрема козацького права. На засіданні були також присутні представники ВГО «Спас» та гості з м. Дніпра: кошовий отаман Запорозького війська низового «Запорозька Січ» Костянтин Рижов, заступник директора Запорізької ДЮСШ «Спас» Павло Карякін, доцент кафедри проектування й конструювання літальних апаратів фізико-технічного факультету Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара Василь Шевцов, засновник-координатор «УкРАїнського клубу» Микола Лукашов та інші.

Учасників засідання від імені керівництва юридичного факультету привітала доцент кафедри історії і теорії держави та права Анжела Середа, вона також представила доповідачів. Як представник Запорозького козацтва та керівник федерації «Спас» на Запорізькій землі гостей вітав Олександр Притула. Він зачитав лист від дослідника традицій звичаєвого права, історика Юрія Шилова, який, на жаль, особисто не зміг взяти участі у засіданні конференції. Від імені федерації на знак подяки за співпрацю Олександр Леонтійович вручив представниці юридичного факультету Анжелі Середі квіти та навчально-методичний посібник «Правильник козака» (автори – Костянтин Рижов, Володимир Конах, Олександр Притула). Студенти-правники, які співпрацюють у галузі дослідження козацького звичаєвого права, від федерації отримали пам’ятні подарунки.

Під час засідання доповідачі виголошували доповіді та дискутували з проводу витоків звичаєвого права, становлення інституту права на теренах Східної Європи, про відмінності його від греко-римської традиції тощо. Зокрема, вони у своїх виступах зробили акцент на тому факті, що це – природне право. Воно, як і основи моралі, виростають з народного світогляду і природного розуміння понять «справедливості» та «совісті». Учасники конференції також підняли питання щодо необхідності створення нової конституційної норми, яка б відповідала таким критеріям, а не лише обслуговувала інтереси адміністративної верхівки.

Свої думки з цього приводу представив доцент ДНУ Василь Шевцов, який вказав на необхідність дотримуватися принципів етнічності, спадкоємності минулого та майбутнього в системі формування правових норм. Власне бачення цих нормотворчих засад він виклав у посібнику «Трислав», який і презентував присутнім на зібранні.

Про розвиток, засади і закріплення норм звичаю в  системі козацького права йшлося у доповіді кошового отамана Костянтина Рижова. У рамках даної теми свої напрацювання представив і доцент кафедри історії і теорії держави та права юридичного факультету Олександр Ганзенко. Його виступ був присвячений «Використанню традицій українського козацтва в процесі правового виховання». Звертаючись до присутніх, він зробив наголос на антикорупційному світогляді українського козацтва, принципи якого мають бути взяті за основу як у сучасному українському законодавстві, так й імплементовані у процес виховання молоді. Окремі моменти та принципи формування козацького світогляду та звичаю представила й здобувач кафедри філософії факультету соціології та управління Олена Хлистун – у дослідженні з теми «Феномен аріїзму: український контекст».

Цікаві відомості у трохи незвичному ракурсі презентував лідер руху з розбудови нової УкРАїни – Микола Лукашов. Він коротко розповів про діяльність очолюваної ним організації «УкРАїнський клуб» і зосередив увагу присутніх на традиціях «Копного права», а також презентував проект об’єднання цього права з інноваціями, що, на його думку, може стати новою віхою в історії розвитку української держави та суспільства. У книгах, які представили гості з м. Дніпра, викладена концепція побудови нового суспільства на засадах природного права та етнічності.

Також під час конференції виступили студенти юридичного факультету, які представили власні цікаві розвідки з різних напрямів досліджень у галузі звичаєвого права і традицій козацтва: Микита Жуков («Окремі питання службового права Запорозької Січі»), Олексій Кальонов («Виникнення та сутність правового звичаю»), Оксана Шелудько («Роль звичаю як джерело права в східноєвропейській правовій сім’ї») й Аліна Свіденко («Характерники як феномен українського козацтва»).

Присутні дискутували, вносили поправки та зауваження щодо бачення концепції розвитку звичаєвого права та стосовно можливостей імплементації його окремих норм у систему сучасного національного права. Доповідачі відповіли на їхні запитання. Результати досліджень, представлені під час засідання конференції, будуть опубліковані на офіційному сайті ВГО «Спас», а також стануть основою для подальших досліджень науковців.

Scroll To Top
-->