•  (uk)
2019/05/24
Головна » Новини » 6 травня, в Рівному, на території козацького табору “Гайдамаки”, відбувся VII фестиваль традиційної козацької культури “Курган Леля”. Організувала і провела захід обласна федерація козацького бойового мистецтва “Спас” за сприяння управління у справах сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету Рівненської міської ради.

6 травня, в Рівному, на території козацького табору “Гайдамаки”, відбувся VII фестиваль традиційної козацької культури “Курган Леля”. Організувала і провела захід обласна федерація козацького бойового мистецтва “Спас” за сприяння управління у справах сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Фестиваль присвячений двом козацьким святам – день звичаю і день народження народу. Разом вони називаються Курган Леля. Дослівний переклад означає “могила предка”. У ці два дні, 5 і 6 травня, козаки вшановували предків, які захищали Край від нападників і долучали дітей та молодь до воїнської традиції. Участь у таких святах брали і маленькі діти, і підлітки, і жінки, і літні люди.

Рівненські спасівці і гопаківці відроджують і розвивають цю традицію уже близько десяти років поспіль. Цьогоріч, захід відрізнявся тим, що до козацьких забав вдалося залучити більшу кількість батьків дітей, які займаються національними бойовими мистецтвами. Відповідно, вони перетворилися з простих глядачів на учасників. Це дозволить в подальшому покращити взаєморозуміння і якість виховання юних українців.
Курган Леля традиційно розпочався у козацькому колі з короткої урочистої частини і виконання Гімну України. Далі дітям розповіли і показали деякі зразки селянської і козацької зброї, показали приклади її використання. А після завершення ігрової частини фестивалю, кожен бажаючий зміг потримати ту зброю у руках.
Забави проводилися у формі козацького граю, з жартами та історіями, які підтримували інтерес учасників і глядачів. Батьки дітей мали можливість спробувати на собі деякі з ігор, які використовуються на заняттях з дітьми. Особливо активно батьки змагалися з шабельного бою. А показові виступи вихованців Спасу сприймалися з особливим захватом, особливо жіночою аудиторією. Після дитячого варіанту лава на лаву козацький гармаш провів невеличкий майстер-клас із заряджання гармати і глядачі змогли побачити реконструкцію артилерійського бою.
По завершенню активної частини фестивалю глядачі змогли постріляти з лука і пневматичних гвинтівок, скуштувати козацьких страв і послухати виступи музикантів. Протягом усього дня працювала козацька кузня і бажаючі могли отримати уроки ковальської майстерності від одного з найкращих ковалів Рівного Ігора Карпука.
За відгуками батьків, свято сподобалося усім – і дорослим, і дітям. Малеча була в захваті. Захід закінчився, а козаки уже приступили до підготовки наступного великого свята – Покрови. Уже проведено попередні переговори і отримано згоду на виступ популярного в Україні гурту “Тінь Сонця”, планується ще більша реконструкція середньовічних баталій і велика показова програма.
Більше про звичаєві козацькі свята можна дізнатися у статті http://www.spas.rivne.ua/biblioteka/9-kozatskyh-svyat/

Scroll To Top
-->