12 листопада , в прекрасний сонячний теплий день за встановленою традицією та рішенням координаційної ради з питань козацтва Запорізької облдержадміністрації в колиску колишнього руху опору окупантам, місце овіяне легендами та полите кров’ю сміливих синів України – Гуляй поле, з’їхались отамани, учасники бойових дій, молодь, старшина, захисники правди та віри з сьомих областей. Біля пам’ятнику останнього керівника Запорозького коша ХХ століття, полководця, талановитого організатора самоврядування, сміливого та сильного духом Нестора Івановича Махно відбулась патріотична акція – урочисті збори з нагоди його чергової річниці з дня народження. Відкрив мітинг організатор та керівник Запорозького козацького руху, військовий історик, науковець, Дмитро Сухінін , який правильно підкреслив важливість шани й поваги до героїчного минулого , ретельного вивчення життєвої правди та донесення її до козацького братства, про необхідність змити бруд з великих ватажків героїв минулого. Провів паралелі з сьогоденням міцним та відважним опором агресорам та окупантам який сотворили правнуки , теперішні учасники АТО , спецоперації ” Дозор” та “Перехоплення” прикордонники, козаки-військовослужбовці та громадські активісти. Було підкреслено, що в наші дні армія, Козацтво , народ і влада спільними зусиллями зупинили навалу й не пустили ворога далі по нашій землі. Зачитана вітальний лист від Запорізької обласної ради, як ще один важливий символ поваги до важкої козацької та військової справи.
До захисників України звернувся Владико Фотій з теплими словами, які доторкнулись до глибин кожної людини, та провів молебень на помини душі Нестора Івановича. Вшанував зібрання й начальник Управління культури Запорізької ОДА В. Мороко , який подякував всім гостям за приїзд , розповів про цікаву концертну програму, яку відвідали наші побратими та запросив до виставки прапорів козацьких загонів минулого. Верховний Отаман Микола Кущ з Дніпра, академік та голова ГО ім. Махна Н.І. запропонував перепоховати прах Батьки в Гуляй полі , провернувши з Франції. Віддав шану та підкреслив особисту скромність та доброзичливість й справедливість останнього отамана Великого Степу. Колишній начальник штабу 37-го батальйону полковник ЗСУ Ілля Лапін підкреслив наявність дару полководця, рідкісної можливості в ті далекі часи революції та громадянської війни обирати правильну тактику та стратегію успіху та перемоги. Подякував всім лицарям Степу, справжнім воякам-героям теперішньої фактичної війни за незалежність країни. Правильно та емоційно сильно виступали Віктор Кучинський, Роман Авдєєв, Микола Нікіпілий, старійшини з Запоріжжя , Енергодару, місцеві депутати-учасники АТО та представники волонтерського руху. Після закінчення урочистостей та фотографування на добру пам’ять. Дмитро Валентинович запросив гостей до концерту дітей великого таланту, виставки картин на козацьку тематику та висококласних сувенірів місцевих жінок із золотими руками та мистецькою фантазією. Майже семінар відбувся у місцевому краєзнавчому музеї, де фахівець, науковець, керівник дуже цікаво особисто розповідала про історію міста, Махновського революційного руху, бойову роботу та розвиток подій у Багатьох війнах які пережили мешканці Гуляй поля. Всі присутні були в захваті від мандрівки у героїчне минуле, довго й щиро дякували за увагу до козацтва. В кінці заходу учасники побували в штабі отамана Махна, фотографувалися на добру пам’ять та обмінювалися адресами для подальшого спілкування, дякували запорожцям за збереження звичаїв та гарну організацію заходів.
Окремо хочу сказати й про те , що за рішенням оперативного штабу Координаційної ради при Запорізькій ОДА та бажанням чоловіків-героїв учасників АТО, яких благословила українська церква Київського патріархату, на козацтво, а отамани ( Дмитро Сухінін, Ілля Лапін, Микола Кущ, Роман Авдєєв) провели обряд посвячення у козацтво, та було створено ще одну Гуляй польську козацьку організацію, як ще один символ Перемоги сиди духу та волі над ворогом.
Впевнений, що подібні заходи , які проводять в Запорізькому краю для пам’яті та любові до великих постатей світової відомості треба проводити у всіх областях України. А Влада, як у нас повинна підтримувати нові традиції.
З повагою, начальник штабу МСК “Запорозька Січ ” Сергії Ігнатченко.