Козаки на острові Хортиця відсвяткували Різдво за козацькими традиціями. Щороку сучасні козаки відзначають це свято так, як підказують їм нечисленні джерела козацької епохи, які дивом збереглися з тих часів.
На «Козацькому колі» 8 січня спасівці провели дев’ятий фестиваль «Козацька коляда» в якому прийняли участь підрозділи Запорізької дитячо-юнацької спортивної школи Спас та рій «Червона калина» школи Джур.
Гостей і учасників фестивалю благословив епіскоп запорізький і мелітопольський Православної церкви України владика Фотій. З вітальним словом виступили президент Всеукраїнської федерації «Спас» Олександр Притула, заступник директора департаменту культури і туризму Запорізької обласної державної адміністрації Павло Мяло, голова обласної асоціації ветеранів АТО Михайло Пирог.
Щоб прийняти участь у фестивалі, юні спасівці готувалися два місяця. Шили костюми, писали сценарії, вивчали ролі. Почали колядувати 6 січня, пройшли всіма районами міста Запоріжжя. Багато людей запрошували колядників до своїх домівок.
Те, що заборонялося при «совєтах», повним цвітом розквітло. Сам народ – доброзичливий, хороший, вітають один одного і все нормально,– сказав старійшина запорозького козацтва Володимир Коломієць.
На фестивалю проходили лицарські бої, організовані клубом історичного фехтування «Братерство сталі». Лицарі продемонстрували майстерність у володінні середньовічною зброєю.
Особливо гостей фестивалю вразили козаки, своєю звитягою в боях «Лава на лаву».
Бій “лава на лаву” – традиційна бойова забава козаків Запорозької Січі, у якій вони вчилися тримати нерозривний стрій під час середньовічного піхотного бою. Взимку лави проводилися на кризі річок.
“Ми починаємо завжди ці свята літургією у церкві. Потім збираємося, щоб відсвяткувати. І в стародавні часи запорозьке козацтво організовувало такі бої “лава на лаву”. Потім йшло далі святкувати”, – розповів отаман Запорозького Війська Низового “Запорозька Січ” Костянтин Рижов.
За традицією, перші лави проводять діти. В дитячі лави стало більше п’ятидесяти учасників віком 6-10 років, які дали приклад мужності і наполегливості. Потім на козацьке коло вийшли позмагатися парубки.
Самими захоплюючими були бої дорослих лав. В яких прийняли участь не тільки козаки, а і всі бажаючі. За традицією, останній схід в бою “лава на лаву” – це братання козаків. Обіймаючись, вони підкреслюють, що є братами, а не ворогами. У боях із реальним ворогом на Сході відзначилося вже чимало випускників козацьких шкіл та осередків.
Козаки показали, Хортиця є центром відродження сучасного козацтва, а Запоріжжя козацькою столицею.
Слава запорозьким козакам!
Слава Україні!