•  (uk)
2020/11/25
Головна » Архів новин » Описовий звіт Першого всеукраїнського фестивалю народного мистецтва “Запорозький Спас”

Описовий звіт Першого всеукраїнського фестивалю народного мистецтва “Запорозький Спас”

З 10 по 19 серпня у місті Запоріжжі на території історико – культурного комплексу «700 – літній Запорозький дуб» проходив перший всеукраїнський фестиваль народного мистецтва, звичаю та обряду «Запорозький Спас». На запорізькій землі він зібрав народних майстрів з різних куточків України: Києва, Дніпропетровська, Мелітополя, Слов’янська, Полтави, Кривого рогу, Чернігова, Південного бугу, Вінниці, Черкас, Запоріжжя та Запорізької області. І проводився він за підтримки депутата Запорізької обласної ради – Кальцева Сергія Федоровича.

Метою цього фестивалю було відродження українських і слов’янських народних традицій на сучасному історичному етапі в Україні та Запорізькому краю.

 

Завданнями, які стояли перед організаторами цього заходу були:

–       привернення уваги громадськості до відродження святинь України і Запорізького краю;

–       відродження традиції святкування свята Спасу в суспільстві на основі народних звичаїв та обрядів;

–       допомога в розвитку спілок і організацій, які розвивають народну культуру, ремесла, традиції тощо;

–       розвиток історико – культурного комплексу «700 – літній Запорозький дуб»;

–       виготовлення частини фігур «Галявини українських національних казок».

 

Учасниками фестивалю стали:

1.       Спілки майстрів народної творчості на чолі з берегинею української народної вишивки, заслуженим вчителем України – Харловою Валентиною Гаврилівною:

–          Запорізьке міське об’єднання митців «Колорит», керівник – Бабенко Наталія Вікторівна;

–          Запорізький обласний осередок національної спілки майстрів народного мистецтва України, керівник – Вільчинський Олександр Олександрович;

–          Творча майстерня «Натхнення»;

–          Обласне творче об’єднання  «Самоцвіти Запоріжжя», керівник – Васильєва Лариса Олександрівна;

–          Народне аматорське об’єднання «Надія» (м. Мелітополь), керівник – Денисюк Надія Михайлівна;

–          Спілка майстрів «Цвіт Калини», керівник – Кутасевич Роза Миколаївна.

2.      Школи національних бойових мистецтв:

–          «Спас»;

–          Чадооба;

–          Руський стиль.

3.      Клуб історичного фехтування «Стєзя».

4.      Театр козацького бою «Запорозький Спас» (доросла та дитяча групи).

5.       Музичні та танцювальні гурти:

–          Ансамбль пісні та побутового танцю «Оксамит»;

–          Народний ансамбль пісні та музики “Чумацький шлях”;

–          Народний ансамбль “Веселка”;

–          «Маків цвіт»;

–          Музичний гурт «Крапка».

6.      Окремі виконавці:

–          Любов Камінська;

–          Анатолій Сердюк.

 

Організаторами фестивалю стали:

–          ВГО «Всеукраїнська федерація «Спас»;

–          Запорізька обласна державна адміністрація;

–          Запорізька обласна рада;

–          Запорізька міська рада;

–          Управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю запорізької обласної державної адміністрації;

–          Управління культури і туризму запорізької обласної державної адміністрації.

 

Спонсорами фестивалю виступили:

–          ПАТ «Славутич» та ТМ «Квас Тарас»;

–          Компанія «Горус»;

–          Луцик Олександр Олексійович;

–          Національний будівельно – господарський гіпермаркет «Епіцентр»;

–          Група компаній «Рассвєт»;

–          Ткаченко Антон Володимирович;

–          Мережа магазинів одягу «Massa»;

–          ТОВ «Андреас Штіль»;

–          ПАО «Житомирський маслозавод» – компанія «Рудь»;

–          Науково – промислове комерційне об’єднання «ТАТА»;

–          Компанія «УТС»;

–          Магазин по догляду за зеленими насадженнями «Пилочка»;

–          Фірмовий магазин «Sadolin».

 

Партнерами фестивалю виступили:

–          ГО «Запорізький вектор»;

–          ВГО «Асоціація «Афганці» Чорнобиля»;

–          Торгово – промислова транснаціональна компанія «Кераміст»;

–          Запорізьке обласне об’єднання Української спілки ветеранів Афганістану;

–          ЗОО ВМГО «Європейська молодь України»;

–          Благодійний фонд собору Святого Рівноапостольного князя Володимира

–          Компанія «Озон Мьюзік».

 

Інформаційними партнерами фестивалю виступили:

–          Запорізька обласна державна телерадіокомпанія «Запоріжжя»;

–          Телерадіокомпанія «Лавина»;

–          Телерадіокомпанія «МТМ;

–          Публічне акціонерне товариство телерадіокомпанія «Алекс»;

–          Запорізька національна телерадіокомпанія «ТВ – 5»;

–          Газета «Позиція»;

–          Газета «Індустріальне Запоріжжя»;

–          Газета «Наше врємя +»;

–          Газета «Два берега»;

–          Газета «Міг»;

–          УНІАН.

 

У суботу, 11 серпня о 10:00 відбулося урочисте відкриття І – го всеукраїнського фестивалю народного мистецтва «Запорозький Спас». На церемонії відкриття були присутніми: президент ВГО «Всеукраїнська федерація «Спас» – Олександр Леонтійович Притула, віце – президент ВГО «Всеукраїнська федерація «Спас», та президент «Запорізької обласної федерації «Спас» – Костянтин Анатолійович Рижов, директор історико – культурного комплексу «700 – літній Запорозький дуб» – Ніла Леонідівна Притула, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації – Андрій Миколайович Гамов та начальник Управління культури і туризму Запорізької обласної державної адміністрації – Ірина Едуардівна Конарєва. Церемонію відкриття вели: головний режисер та диктор фестивалю – Тетяна Яківна Дудка, та координатор проекту – Олег Брудний.

Протягом 9 днів фестивалю жителів Запоріжжя та гостей міста знайомили зі своєю творчістю та давали майстер класи з різних видів вишивки, гончарства, ковальства, художньої справи, аплікації, різьби по дереву, створення жіночих прикрас з бісеру, ляльок – мотанок, та інших видів декоративного народного мистецтва більш ніж 100 народних майстрів з різних куточків України. А забезпечували атмосферу свята та чарували гостей своїм співом відомі запорізькі виконавці – Любов Камінська, Анатолій Сердюк, гурт «Кнопка» та інші. Справжнім святом душі стали виступи бардів української кобзарської справи: бандуристів Віталія Мороза (голови всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молода Просвіта»), та Костянтина Черемського з учнем, які прибули до Запоріжжя на запрошення організаторів фестивалю зі столиці України, та відомого запорізького сопілкаря Євгена Жаворонкова. А «духовними перлинами» фестивалю стали: учитель, письменник, художник, фольклорист, етнограф і поетеса, яка все своє життя присвітила відродженню і збереженню народної спадщини, дружина «батька українського кобзарства», Василя Степановича Литвина – Антоніна Іванівна Литвин, та президент Української Духовної Республіки, дружина відомого українського письменника – фантаста, засновника Української Духовної Республіки, Бердника Олеся Павловича – Бердник Валентина Сергіївна.

Соціальною складовою цього заходу стало створення частини фігур єдиної в Україні галявини українських національних казок, яку буде споруджено на території історико – культурного комплексу «700 – літній Запорозький дуб» в рамках благодійного проекту «Казкова країна біля Запорозького дуба», який реалізується всеукраїнською громадською організацією «Всеукраїнською федерацією «Спас».      Ідея створення цієї галявини належить директору ІКК «700 – літній Запорозький дуб» Притулі Нілі Леонідівні, яка забажала відродити комплекс, наповнивши його життям та дитячим сміхом. Вхід на галявину казок буде безкоштовним для усіх. Так, за 11 днів фестивалю 15 велетенських колод перетворилися на 15 дерев’яних героїв українських народних казок та мультфільмів: Котигорошка, Колобка, бабу Ягу, козака Мамаригу, Роксолану, Лісову Мавку, хатинку на курячих ніжках, Козу – Дерезу, Петра та меча – гартованця, курочку Рябу, пана Коцького, царівну Жабу, Козаків, які грали у футбол.

Під час фестивалю проходив і дитячий день: 18-го серпня для маленьких учасників заходу були проведенні різноманітні конкурси та майстер-класи, серед який боді-арт в українському стилі від представників ВМГО «Європейська молодь України». Цього дня на фестиваль були запрошені діти Запорізького обласного дитячого будинку, яким, благодійно, був наданий автобус.

18 серпня відбувся круглий стіл на тему «Світова цивілізаційна криза. Шляхи і перспективи виходу з неї», на якому були присутні представники всеукраїнських громадських організацій, бізнесу, юриспруденції, викладачі вищих шкіл та громадські діячі. Де піднімалось питання виникнення світової цивілізаційної кризи, давалась оцінка ситуації, та пропонувались можливі шляхи виходу з неї представниками різних сегментів українського суспільства. Також цього дня відбулось Богослужіння у храмі Покрови Пресвятої Богородиці та Рівноапостольної Ніни, який знаходиться на території комплексу. Проводив його архієпископ Запорізький та Мелітопольський Лука.

Два заключні дні фестивалю стали днями честі, мужності, благородності та відваги, адже саме 18 серпня відбулися показові виступи представників грузинської національної боротьби «Чадооба», 19 серпня – виступи театру козацького бою «Запорозький Спас», та дитячої групи кінно – спортивного клубу «Запорозький Спас»,  фінальні бої турніру з історичного фехтування на кубок «700-літнього Запорозького дуба».

Заключний день фестивалю розпочався з освячення яблук та меду на території, яка знаходиться біля Храму Покрови Пресвятої Богородиці та Рівноапостольної Ніни. Також цього дня пройшов фестиваль ляльок-мотанок та благодійний аукціон, який складався переважно з лотів від народних майстрів, які з радістю надали свої кращі вироби на благородну справу. Але, зважаючи на велику кількість майстрів, які хотіли допомогти хворим дітям, а від цього і велику кількість лотів, за час, відведений організаторами на проведення аукціону, реалізувати всі лоти не вдалося, і тому в найближчий час буде організовано ще один подібний аукціон, всі кошти від якого, а це на разі 4,914 грн. підуть на реалізацію ще одного благодійного проекту «Козацьке оздоровлення конем».

Також 19 серпня відбулося урочисте закладення каменю козацької православної школи «Спас», яку освятив архієпископ Запорізький та Мелітопольський  Лука,  та відкриття галявини героїв українських народних казок, на якій були присутніми президент ВГО «Всеукраїнської федерації «Спас» – Олександр Леонтійович Притула, директор ІКК «700 – літній Запорозький дуб» – Ніла Леонідівна Притула, Запорізький міський голова – Олександр Ченсанович Сін, депутат Запорізької міської ради, засновник ІКК «700 – літній Запорозький дуб» – Євген Григорович Карташов, заступник голови Запорізької обласної ради – Микола Анатолійович Ярмощук, депутат Запорізької обласної ради – Сергій Федорович Кальцев, начальник Управління культури і туризму Запорізької обласної державної адміністрації – Ірина Едуардівна Конарєва, а також спонсори та партнери фестивалю.


Загалом, за 9 днів фестиваль відвідали більш ніж 20 тисяч гостей.

 

Організатори сподіваються, що наступного року всеукраїнський фестиваль народного мистецтва «Запорозький Спас» стане міжнародним.

Scroll To Top
-->